Jak vybrat koupací sud

Chtěli byste si užít privátní wellness kdykoliv vás napadne? Ať už si budete chtít prohřát bolavá záda, odpočinout po náročném sportovním výkonu nebo si užít super zimní párty s přáteli, koupací sud pro vás bude vždy k dispozici. Mrkněte se s námi na základní informace o sudech, které vám pomohou s jeho výběrem.

Historie wellness a lázeňství

S nejrůznějšími koupacími nádobami, které sloužily k rekreaci a odpočinku se setkáváme již od 4. století před našim letopočtem, což potvrzují archeologické nálezy a úlomky prvních van či sudů. Nejproslulejší byly lázně ve starém Římě, který byl svými koupelemi známými pod označením balnea doslova proslulý.

S postupem času se samozřejmě vyvíjely koupací nádoby i technologie použité při jejich výrobě. Zlomovým okamžikem byl vznik prvních vířivých van v USA datovaný do 40. let, ty byly inspirovány japonským ofuro, tedy takovými prvními koupacími sudy. Později pak společnost Jacuzzi představila hydoterapeutická čerpadla, okolo roku 1970 se objevily první hydromasážní vany – tedy vířivky.

Odkud se vzaly horké sudy

Horké koupací sudy pocházejí ze severských zemí, kde je kvůli celoročně nižším teplotám poněkud zbytečné mít na zahradě klasický bazén. A jelikož se jedná o země, které jsou známy svým vysoce kvalitním severským dřevem, není divu, že vznikla myšlenka koupacích sudů s ohřevem. V dnešní době jsou již rozšířeny po celém světě a můžeme se s nimi setkat také pod názvem jacuzzi, hot tub nebo koupací vany a kádě.

Zdravotní účinky

Koupací sud bude sice krásnou dekorací vaší zahrady, kterou vám budou závidět sousedé i kamarádi, ke všemu má ale také celou řadu neocenitelných účinků pro vaše zdraví. Mezi ně patří zejména

 • odbourávání stresu a celková relaxace
 • uvolnění ztuhlých svalů
 • uvolnění svalové soustavy po sportovním výkonu
 • posílení imunity v létě i v zimě
 • zdravý pobyt na čerstvém vzduchu
 • prokrvení pokožky, která pak působí mladším dojmem
 • zmírnění bolestí při artritidě či revmatismu
 • regenerace tkání a úbytek oxidu uhličitého v svalech
 • teplá voda rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh
 • pomoc při potížích se spánkem, večerní koupel funguje jako účinné sedativum

A nezapomínejte, že koupací sudy jsou většinou určeny pro více lidí.

Můžete si v něm vychutnat romantický večer s partnerem nebo naopak upevnit vztahy v kolektivu vašich přátel při skleničce vychlazeného prosecca.

Celoroční koupele v koupacích sudech

Na rozdíl od klasických vířivých van mají koupací sudy celoroční využití. V zimě si v nich vychutnáte horkou koupel na čerstvém vzduchu s mrazivým nádechem, v létě vám se studenou vodou zase poslouží k dokonalému ochlazení namísto bazénu a dokonale nahradí vířivku.

Účinnější než finská sauna

Přestože by vás asi nenapadlo horký sud srovnávat s nahříváním v sauně, oba druhy relaxace mají na naše tělo podobný dopad. Koupací sudy jsou však v tomto ohledu mnohem šetrnější k našemu tělu. Oproti finské sauně v horkém sudu nahříváte pouze své tělo, vaše hlava a zejména tedy mozek je tak chráněn před nežádoucím přehřátím. Horký sud je tak skvělou alternativou také pro jedince, kteří pobyt v sauně nesnesou.

Jak vybrat koupací sud

Rozhodli jste se, že domácí wellness bude přesně to, co po náročných pracovních dnech potřebujete? Pojďte se s námi mrknout na důležité informace, díky kterým bude výběr koupacího sudu hračka.

Velikost koupacího sudu

Důležitým parametrem bude samozřejmě velikost koupacího sudu. A to nejen, aby se vám vešel na vaši terásku, ale zejména proto, aby se do něj všichni pohodlně posadili. Uvědomte si tedy, pro koho bude koupací sud primárně určen, a pro kolik osob by tedy měl být. Klasické koupací sudy jsou většinou vhodné pro 4 – 8 osob v závislosti na velikosti. Pokud hledáte odpočinek jen pro sebe a partnera, zvolte raději koupací vanu Ofuro pro 1 – 2 osoby.

Zvolte si ideální masážní systém

Většina koupacích sudů je vybavena masážním systémem pro ještě dokonalejší relaxaci.  Vybrat si tak můžete něžnou bublinkovou jacuzzi masáž nebo hydromasážní systém Whirlpool. Co si ovšem budeme nalhávat, ideální volbou je jejich kombinace, kterou si můžete libovolně regulovat. Koupací káď jacuzzi je osázena 12 bublinkovými tryskami, u hydromasážního systému najdete 8 trysek s možností regulace tlaku vháněné vody. A pokud se rozhodnete pro námi doporučenou kombinaci masážních systémů, můžete se těšit na 4 bublinkové jacuzzi trysky u nohou a zároveň na 8 kombinovaných trysek v oblasti zad s možností bublinek i hydromasáže. Samozřejmě s regulovatelným tlakem.

Materiál pro výrobu koupacího sudu

Jelikož je koupací sud celoročně vystaven nepříznivým vlivům počasí, je potřeba vybrat materiál, který zkrátka něco vydrží. Nenechte se tedy zlákat levnými sudy z nekvalitního dřeva, jejich krátká životnost a nutná údržba by vás v konečném důsledku mohla stát mnohem více, než při pořízení ušetříte.

Pro výrobu koupacího sudu je ideálním materiálem sibiřský smrk, který je známý svou vysokou odolností a s ní spojenou životností. Novinkou posledních let je pak také Thermowood. Jedná se o sibiřskou borovici z Kanady, která je cca 40 hodin tepelně upravována v komorách při 214°C. Touto úpravou dostává borovice mahagonový nádech, zejména se však mění buněčná struktura dřeva. Díky tomu dřevo nenasává vlhkost a nemění svůj tvar. Životnost je tak udávána na téměř 30 let, Thermowood můžete znát i pod názvem “mrtvé dřevo”. Přesto doporučujeme sudy vyrobené z Thermowoodu jedenkrát za rok ošetřit olejovým nátěrem, které se používá na dřevěné terasy.

Není kotel jako kotel

Také při výběru kotle zbystřete. Ty běžné nerezové zvládnou bez úhon občasné použití aroma olejíčků či menšího množství koupelové soli. Pokud byste ovšem chtěli svůj horký sud proměnit v horkou mořskou lázeň, bude zapotřebí zvolit integrovaný nerez kotel AISI 316, který vám umožní mít v sudu i mořskou vodu. Ta pak posune sud o level výše, je méně náročná na údržbu a skvěle působí také při kožních problémech.

Umístění ohřevu

Vybrat si můžete koupací sud s integrovaným nebo externím ohřevem. Koupací kádě s integrovaným ohřevem mají pod částí sudu vestavěná výkonná kamna o výkonu 35 kW. Výhodou kotlů s integrovaným ohřevem je v závislosti na nižších tepelných ztrátách rychlejší nahřátí vody – sud tak nahřejete během 1,5 – 2 hodin v závislosti na počasí a podmínkách. Samotná kamna jsou dostatečně velká, bez problémů do nich dáte špalek o délce více než 40 cm.

Koupací sudy s externím ohřevem mají – jak už sám název napovídá – kotel umístěn mimo samotný sud. Nevýhodou je tak o něco málo větší náročnost na prostor, pohodlně se do něj ale vejdete s celou rodinou i přáteli. Kamna mají výkon 22 kW a náhřev vody tak v závislosti na počasí trvá 3 – 3 hodiny, což je dáno samozřejmě i jejím větším objemem.

Doplňky ke koupacím sudům

 Svůj koupací sud si můžete jednoduše nakonfigurovat na míru svým představám. Skvěle budou za tmy vypadat zabudovaná LED světýlka, která váš sud ozáří různými barvami. Se vstupem do sudu pomohou schůdky, větší komfort zase zajistí pohodlné opěrky hlavy nebo police na nápoje.

Nepostradatelná krycí víka

Pro ochranu vaší vody i udržení potřebné teploty jsou nepostradatelným doplňkem kryty koupacích sudů. Vybrat si můžete klasické dřevěné krycí víko, které ještě více umocní celkový design sudu, stejně dobře však poslouží i kryt ze sklolaminátu FiberGlass.

Pokud bude ovšem váš sud velmi frekventovaným místem odpočinku, které budete vy či vaši hosté využívat hned několikrát za den, bude pro vás ideální volbou thermoizolační kryt. Ten urychlí ohřev vody a prodlouží dobu, během které zůstane voda v ideální teplotě.

 

Cart
 • No products in the cart.